O mně

Radek Banga, zpěvák skupiny Gipsy.cz úspěšné nejen v ČR, ale i v zahraničí. Vystoupili téměř ve 40 zemích světa, zahráli si jako první české seskupení v historii na největším hudebním festivale na světě Glastonbury a mnoha dalších velkých evropských festivalech. Společně s mnoha špičkovými romskými muzikanty během let vytvořil jedinečný zvuk “Romano hip-hop.” Díky tomu skupina nebo její leader mohli vystupovat s takovými světovými kapelami, jako jsou Boban Markovič Orkestar nebo Gogol Bordello. Jeho autorská díla dosáhla obrovských úspěchů doma i v zahraničí.

Na české hudební scéně se pohybuje již 25 let a to nejen jako zpěvák, ale také jako hudební skladatel. Psal pro taková jména jako je Lucie Bílá, Hana Zagorová, Aneta Langerová, Marpo či Karel Gott, jemuž hostoval na jeho turné. Zároveň je ale známý svými přednáškami, který vidělo již tisíců žáků napříč celou ČR. V roce 2015 se účastnil oblíbené taneční soutěže StarDance, kde se probojoval až do semifinále. V loňském roce ukázal své skladatelské schopnosti opět v novém světle a to jako autor hudby pro audioknihu pro děti Kdo zachrání Pižďucha­?, kde se ujal nejen režie, ale také si společně s Lukášem Pavláskem, Danou Batulkovou, Jiřím Dvořákem, Honzou Onderem a dalšími načetl jednu z pohádek. V loňském roce si Radek Banga zahrál v novém seriálu s názvem Šeptej, nahá, stín, kde ztvárňuje jednu z hlavních rolí. Seriál slaví úspěchy i v zahraničí. Stal se vítězem kategorie Nejlepší webový seriál v dubnové edici mezinárodní soutěže Los Angeles Film Awards. O pár dní později se tvůrci mohli radovat i z oficiálního zařazení do Sicily Web Festival. Následovalo vítězství na Florence Film Awards v kategorii nejlepší webový seriál a na filmovém festivalu v Soulu

Už devátým rokem také svým programem Když chceš, tak to dokážeš, motivuje mládež po celé ČR. Z ohlasů dětí i učitelů vyplývá, že jeho životní příběh je pro ně velkou inspiracíNa jaře vyjde kniha u nakladatelství Albatros o Radkově silném životním příběhu s názvem „(Ne)pošli to dál“. Tou navazuje právě na již zmíněné preventivní programy. Kniha ovšem bude nejen pro děti, ale i dospělé.

Radek Banga

 Photo by Karolína Ryvolová

 

Zpět do obchodu